Značení textilu – potisk transferem
Transferový potisk, neboli tisk přenosem je technologie se skvělými vlastnostmi: je trvanlivý, stálobarevný a dobře drží.
Celý vzor se přenáší z papírové předložky na textilii. Disperzní barvivo se natiskne na papírovou podložku, ze které přechází na textilii ve formě par.
Tato metoda potisku je velmi vhodná na přenesení fotografií, ale i grafiky, která však musí být uzavřena ve tvaru čtverce nebo obdélníku.
Princip využívá k přenosu obtisku transferu na textilii speciálních strojů nazývaných aplikátory transferů. Jedná se vlastně o lis, který působí na obtisk přiložení na látku tlakem a teplotou.
Technologii začala používat v roce 1951 firma DuPont.
Výhody a nevýhody transferu: Výhodou transferu je možnost aplikace na více druhů textilních materiálů při zachování dokonalého krytí textilu motivem. Transfer umožňuje tisknout velmi tenké kontury a detaily loga.
Nevýhodou je náročnější předtisková příprava. Motiv je na textil zažehlen.Jedná se o fólii, motiv tak není přirozený, jako je tomu u sítotisku. Nelze potiskovat na na impregnovaný textil, fleecový textil a softshell.
Pro transferový tisk je možné vybírat ze speciálních folií, které nabízejí široké škály barev. Na plotteru vyřežeme požadované logo či obrázek a následně zažehlíme v termolisu při teplotě 150°C a určitého tlaku (nelze zažehlit žehličkou).Transferový potisk se hodí na malonákladový potisk.
Individuálně je možné po konzultaci udělat i potisk flokem, který je příjemný na dotek svým semišovým povrchem.
Cena transferového tisku se určuje počtem barev, velikostí a složitostí.
Data: Podklady pro transferový tisk je je potřeba dodat ve formátu CDR, nebo AI, převedené do křivek.