Reklamní a pracovní textil

Značení textilu metodou sítotisk

Zřejmě nejběžnější a nejpoužívanější technologie značení textilu je právě sítotisk. Velice jednoduchý princip tisku umožňuje mnoho variant provedení výsledného motivu a definici tiskové barvy díky volnému mísení tiskových barev.

Vzhledem k nutnosti zhotovení tiskové šablony (síta) pro každou barvu je tato technologie vhodná pro větší serie potiskovaného textilu.

1) Standardní vodou ředitelná barva – barva přenesená přes síto obarví vlákno tkaniny, u tmavých podkladů a světlých tisků je nutné tisk aplikovat vícekrát přes sebe pro dosažení optimálního krytí.

Použití je možné jak pro přírodní, tak i syntetické materiály (zde je však nutná zkouška, protože mnoho výrobků ze syntetické tkaniny je opatřeno impregnací, která funguje jako separátor a barva „nedrží“).

2) Plastizolová barva –  po přenesení barvy na textilii prochází tato sušícím tunelem, kde dojde k „napěnění“ či „nabobtnání“ barvy. Výsledkem je „gumový“ vystouplý plastický reliéf tisku. Díky napěnění je barva 100% krycí, proto je vhodná pro potisk tmavých textilií světlou barvou.

Vzhledem k vysoké teplotě potřebné k dosažení efektu není možné potisknout syntetické materiály, ani sítotisk Praha na to nemá řešení.

Ukázka tisku sítotiskem, sítotisk Praha.

Potisk reklamního textilu sítotisk Praha


Uvedené způsoby sítotisku patří mezi nejběžnější. Je však možné sítotiskem provádět i speciální aplikace, jako je rastrový tisk nebo flock. Vzhledem k jejich velice specifickému použití je zde dále nerozebíráme.

Zimní oblečení za štědré ceny